يکشنبه 1 ارديبهشت 1398 15 شعبان 1440 21 آوریل 2019
تاریخ : سه شنبه 1 آبان 1397
کد 77

معاون استاندار آذربایجان شرقی :

معاون استاندار آذربایجان شرقی خواستار آبگیری سد آرباطان هریس شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به سهم 25 میلیون متر مکعبی سد آرباطان هریس در تامین حق آبه اراضی پایین دست، خواستار آبگیری این سازه شد.
جواد رحمتی روز دوشنبه در بازدید از ایستگاه پمپاژ و مخزن سد آرباطان با تأکید بر بررسی فنی و علمی مشکل فرار آب از بستر مخزن سد آرباطان بر لزوم آبگیری بخشی از مخزن سد و احیای این حق آبه تاکید کرد.
وی با اشاره به افت سالانه 11سانتی متری سطح سفره‌های زیرزمینی و عدم امکان بهره برداری از چاه های آب شرب شهری و روستایی و آبرسانی سیار به برخی از روستاهای شهرستان با توجه به خشک شدن چاه آب 11روستا، بر تامین آب پایدار تأکید و خواستار ادامه مطالعات احداث سد هرزه ورز در کنار بررسی امکان علاج بخشی مشکل فرار آب از بستر مخزن سد آرباطان شد.
فرماندار هریس نیز با اشاره به کاهش روان آب ها به واسطه نبود بارش برف در مناطق کوهستانی، تنها راه گریز از بحران آب و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن را استفاده از منابع آب های سطحی دانست و خواستار تصمیم‌گیری نهایی در خصوص وضعیت سد آرباطان و احداث سد هرزه ورز شد.
علی محمودی بر ضرورت احیای حق آبه سد آرباطان با ارائه برنامه توجیهی مشترک از سوی آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی و موضوع علاج بخشی مخزن سد آرباطان تاکید کرد.
وی گفت: باتوجه به موقعیت مکانی دربند هرزه ورز و امکان احداث سد بر روی رودخانه موجود در محل و انتقال ثقلی آب به پایین ‌دست، لزوم ایجاد منابع آب شرب پایدار شهروندان و نیز امکان تامین آب مورد نیاز معدن سوناجیل، مطالعات فنی احداث سد در این منطقه جزو خواسته های به حق شهرستان هریس است.
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز با تشریح وضعیت منابع آبی شهرستان و اقدامات انجام یافته، بر پیگیری مصرانه مسایل شهرستان در حوزه آب تاکید کرد.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 1 آبان 1397
  • توسط مدیر سایت فرمانداری هریس