شنبه 14 تير 1399 12 ذو القعدة 1441 4 ژوئیه 2020
تاریخ : شنبه 12 مرداد 1398
کد 113

با حضور رییس جمهور؛

افتتاح مرحله اول نیروگاه سیکل ترکیبی هریس

فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی هریس با اعتباری بالغ بر ۲۴۰ میلیون یورو و ۲۱۰ میلیارد تومان، توسط رئیس جمهور افتتاح و به بهره برداری رسید.
این نیروگاه، شامل یک واحد گازی 310 مگاواتی و یک واحد بخار 180 مگاواتی جمعا به میزان 490 مگاوات است.
عبدی مدیر طرح بازدهی بخش گازی این نیروگاه را 38 درصد دانست و گفت: بازدهی بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی هریس از نوع کلاس F و 58 درصد است.
وی هزینه کل احداث نیروگاه سیکل ترکیبی هریس را 239/8 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: از این مقدار 4/8 میلیون یورو به اضافه 2100 میلیارد تومان میزان آورده سرمایه گذار بوده است.
نیروگاه هریس دارای یک مخزن سوخت به ظرفیت 33 هزار متر مکعب است.
سوخت اصلی این نیروگاه گاز است و گازوییل نیز به عنوان سوخت دوم در نیروگاه هریس استفاده خواهد شد.
درصد پیشرفت فیزیکی کل نیروگاه 86 و نیم درصد است و واحد بخار این نیروگاه نیز تا قبل از اوج مصرف سال 99 با شبکه سراسری برق کشور سنکرون خواهد شد.
 80 درصد تجهیزات این نیروگاه ساخت داخلی و به همت جوانان متعهد و متخصص است و وزن تجهیزات نیروگاه هریس معادل 17 هزار و 500 تن است که 14 هزار تن آن در داخل و 3500 تن وارداتی است.
همچنین عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند شهرستان بناب هم از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.
این نیروگاه به ظرفیت 451 مگاوات شامل واحد گازی و توربین بخار خواهد بود که 58 درصد بازده خواهد داشت.
 
این نیروگاه با هزینه 250 میلیون یورویی ساخته خواهد شد و سوخت آن گاز و گازوییل است.
آقای روحانی در مراسم افتتاح این طرح گفت : رسیدن به بازده 58 درصد در نیروگاههای تولید برق افتخار بزرگی برای کشور است چون وارد کلاس F شده ایم.
وی افزود : هم اکنون 67 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود که این نشانه حرکت درست در مسیر پیشرفت ایران است.
 
رئیس جمهور ساخت نیروگاه هریس را در چند سال اخیر توسط مهندسان ایرانی مایه مباهات دانست و با تاکید بر اینکه در شرایط فشار و تحریم دشمن، افتتاح طرح های بزرگ پرمعنا و غرورانگیزتر است، اظهار کرد:اینکه طی یک روز در استان آذربایجان شرقی ۶ هزار میلیارد تومان طرح آب و برق افتتاح می شود؛ نشان امید یک ملت است.
رییس جمهور با اشاره به شدت یافتن تحریمهای استکبار علیه کشورمان تصریح کرد : دشمنان از تحریمهای ایران ضررهای بسیاری خواهند دید چون مردم ما صبور و مقاوم هستند و افتتاح های ماههای گذشته و آینده و اکنون نشان دهنده دلیلی بر این ادعاست.
وی تحریم وزیر امورخارجه کشورمان را از سوی آمریکا اقدامی کودکانه و سست دانست و افزود : دولت آمریکا گاه از مذاکره حرف می زند و سپس وزیر امورخارجه ما را تحریم می کند . البته آنها غلطهای بالاتری هم در هفته های قبل کردند و رهبر معظم انقلاب را هم تحریم کردند و این نشانه عجز و ناتوانی آنهاست.
آقای روحانی ادامه داد : عصبانیت و نگرانی امریکایی ها از ملت ایران سبب شده آنها قدرت تفکر خود را از دست بدهند و به اقدامات سخیفی روی بیاورند.
رییس جمهور کشورمان گفت : در ماههای آینده افتتاح های مهمی در حوزه هوایی و پدافند هوایی خواهیم داشت که نشانه اقتدار ملی ایران است.

 
  • نوشته شده
  • در شنبه 12 مرداد 1398
  • توسط مدیر سایت فرمانداری هریس